encyklopedia broniportal prywatnyI wojna światowakatalog monetweb 2.0kalendarz
  menu:

 spis serii i odcinków
 opis odcinków
   01. Załoga
   02. Radość i gorycz
   03. Gdzie my - tam granica
   04. Psi pazur
   05. "Rudy", miód i krzyże
   06. Most
   07. Rozstajne drogi
   08. Brzeg morza
   09. Zamiana
   10. Kwadrans po...
   11. Wojenny siew
   12. Fort Olgierd
   13. Zakład o śmierć
   14. Czerwona seria
   15. Wysoka fala
   16. Daleki patrol
   17. Klin
   18. Pierścienie
   19. Tiergarten
   20. Brama
   21. Dom

 napisy
 aktorzy w odcinkach
 realizatorzy
 cytaty i dialogi
 różne

strona tytułowa

  nawigacja:
polskie seriale... [główna]

  linki sponsorowane


login:

hasło:


przypomnij hasło
ZAREJESTRUJ SIĘ!


  CZTEREJ PANCENI I PIES

  OPIS ODCINKA - CZTEREJ PANCENI I PIES : 09. ZAMIANA

Pierwszy kadr: Panorama zniszczonego Gdańska z lotu ptaka.

Ojciec Janka pełni funkcje administracyjne w wyzwolonym Gdańsku. Pułkownik chce od niego zaopatrzenie ze składu, który zdobył, ale udaje mu się tylko uzyskać kwit na barkę z holownikiem i mąkę, po która trzeba się wyprawić w górę Wisły.
Stary Czereśniak wraz z synem Tomaszem kończą budowę nowej chałupy. W tym czasie ich pole właśnie kończy rozminowywać młody żołnierz. Przychodzi chorąży, który jest na kwaterze u Czereśniaków i przy okazji opijania nowej chałupy wypomina staremu Czereśniakowi, że nie posyła Tomasza do wojska.
Czereśniaki orają pole. Nie mając konia, którego zabrali im Niemcy, Tomuś musi robić za główną siłę ciągnącą. Przez cały dzień udaje im się niestety zaorać tylko 3 skiby.
Wieczorem stary Czereśniak dowiaduje się od chorążego, że 1 Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte zdobyła już Gdańsk. W nocy postanawia, że Tomuś jednak pójdzie do wojska, do Brygady Pancernej. Wyruszają o świcie do Gdańska. Po drodze postanawiają kupić chleb. W sklepie okazuje się, że chleba nie ma. Jednak Czereśniak nie daje za wygraną i gdy kładzie na ladzie większą sumę pieniędzy, chleb się znajduje. Po otrzymaniu bochenka zabiera jedna większość pieniędzy i zostawia tylko tyle, ile się należy. Za wsią jednak nadjeżdża trzech rowerzystów. Okazuje się, że do sklepikarz wraz z dwoma kompanami. Wyciągają oni noże i metalowe rurki i chcą złupić Czereśniaków, Tomuś jednak wyciąga spod automat(Stena) i po chwili Czeresniaki na rowerach pozostawiają za sobą trzech oprychów i jeden rower z poprzebijanymi oponami.
Wichura nadzoruje załadunek mąki na barkę. Czereśniaki chcą zabrać się z nim barka, i po krótkich negocjacjach udaje im się to.
Załoga czołgu wraz z Marusią i Lidką przygotowuje sale do wieczornej potańcówki. Potem Janek z Marusią spacerują nad morzem.
Na barce Tomuś gra na harmonii Wichury. Wtedy ogłoszony zostaje alarm z holownika. Po wodzie dryfuję mina. Wichura przy pomocy bosaka przeprowadza ją przez cała długość barki. Tomuś postanawia zdetonować ją, aby nie zginęli na niej inni. Seria ze Stena powoduje detonacje i wszyscy się cieszą, ale Wichura chce odebrać Tomaszowi automat. Ten jednak odmawia i Wichura nakazuję załodze chwycić za broń zaraz po przybiciu do brzegu. Po drodze jednak Czereśniakom udaje się jednak uciec. Zeskakują na tratwy przycumowane na rzece.
Następnego dnia niestety szczęście ich opuszcza. Osaczają ich dwaj uzbrojeni żołnierze niemieccy i zabierają im cywilne ubrania. Postanawiają się wiec ubrać w porzucone przez Niemców mundury i wtedy trafiają na radziecki patrol. Zostają za żołnierzy niemieckich i trafiają do niewoli.
Tymczasem w Gdańsku bal się rozpoczął i wszyscy tańczą i piją piwo. Jest też propozycja, żeby zwolnić Janka z racji jego młodego wieku zwolnić do cywila. Janek dostaje od ojca przedwojenne oficerki, a Grześ pas do szabli i skórzaną kurtkę (wcześniejszą stracił w czołgu podczas trawienia) która miała bać dla Gustkika. Wichura przyprowadza na sale bliźniaczki Anie i Hanie. Z jedna z nich chce zapoznać się Grześ ale brak mu niestety słow. Zostaje też zorganizowana zbiórka wśród wszystkich bawiących się na zabawie na nowy czołg. Pułkownik ogłasza uroczysty rozkaz, w którym awansuje Marusię i Janka do stopnia sierżantów i ogłasza ich zaręczyny. Udaną zabawę zaręczonym psuje niestety Czarnousow, który zjawia się nagle i zabiera Marusię do swojej jednostki.
Następnego dnia załoga nadzoruje jeńców niemieckich pracujących przy odbudowie zrujnowanego Gdańska. W pewnym momencie dostrzegają i kolumnie jeńców starego Czereśniaka. Gustlikowi za pomocą wcześniej już stosowanej sztuczki machniom udaje się wymienić dwóch Czereśniaków na prawdziwych Niemców. Przyjeżdża pułkownik z Wichurą. W czasie gdy stary Czereśniak rozmawia z pułkownikiem o przyszłości syna, Tomuś wdaje się z Gustlikiem w drobną przepychankę. Tomuś zostaje przyjęty do załogi, stary Czereśniak z rowerem i kobyłką wraca do domu.

Opis odcinka: Remigiusz Sawiński.rok produkcji: 1968.
technika: czarno-biały.
czas projekcji: 1:00:00.

0.01
© 1998-2024 Jurek wstecz