encyklopedia broniportal prywatnyI wojna światowakatalog monetweb 2.0kalendarz
  menu:

 spis serii i odcinków
 opis odcinków
   01. Załoga
   02. Radość i gorycz
   03. Gdzie my - tam granica
   04. Psi pazur
   05. "Rudy", miód i krzyże
   06. Most
   07. Rozstajne drogi
   08. Brzeg morza
   09. Zamiana
   10. Kwadrans po...
   11. Wojenny siew
   12. Fort Olgierd
   13. Zakład o śmierć
   14. Czerwona seria
   15. Wysoka fala
   16. Daleki patrol
   17. Klin
   18. Pierścienie
   19. Tiergarten
   20. Brama
   21. Dom

 napisy
 aktorzy w odcinkach
 realizatorzy
 cytaty i dialogi
 różne

strona tytułowa

  nawigacja:
polskie seriale... [główna]

  linki sponsorowane


login:

hasło:


przypomnij hasło
ZAREJESTRUJ SIĘ!


  CZTEREJ PANCENI I PIES

  OPIS ODCINKA - CZTEREJ PANCENI I PIES : 01. ZAŁOGA

Pierwszy kadr: Dwaj myśliwi (Janek i Jefim Siemionycz) na tle zimowego, górskiego krajobrazu.

Dwaj myśliwi polują w tajdze w górach assuryjskich (?), w pobliżu Cedrowej Góry: starszy Jefim Siemionycz, młody Janek, który niesie za pazuchą szczeniaka Szarika.
Napotykają dzika, który w zażartej walce rani śmiertelnie sukę Murę, towarzyszącą myśliwym, zanim sam nie padnie zastrzelony. W czasie oprawiania zdobyczy na miejscu polowania zjawia się tygrys. Po celnym strzale Janka padł, jednak zahaczył pazurami nogę Jefima. Jako trofeum Janek otrzymał od niego ucho tygrysa.
Dzięki traktorzyście, wywożącemu drewno z tajgi, przewieziono Jefima i zdobycz do domu. Tak spotkali się po raz pierwszy Janek i Grigorij Saakaszwili. W czasie nocnej naprawy traktora dochodzi do sprzeczki i bójki między nimi, ale i do zgody. Postanowili razem zgłosić się do wojska (Grigorij i tak miał powołanie).
W ręce Janka dostał się skrawek gazety z komunikatem o utworzeniu w ZSRR 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Ustalają, że po leczeniu Jefima Siemionycza Janek zgłosi się do Wojenkomatu (komendy uzupełnień). Major wyrzuca jednak Janka za drzwi jako za młodego do służby wojskowej.
Janek wyruszył na Polskie Uroczysko, aby przywieźć korzeń żeń-szenia przydatnego do leczenia zranionej nogi starego. Napotyka japońskiego spadochroniarza, którego po obezwładnieniu odstawia do władz. Jednak i to nie zmienia decyzji odmowy przyjęcia Janka do armii.
Janek i Szarik (już jako duże psisko) dostają się do transportu wojskowego, który podążą na front. Spotyka w pociągu szefa kompanii Czernousowa i czerwonoarmistę Fiodora. Jednak podróży nie mogą razem kontynuować. Na stacji kolejowej spotykają Polaków jadących do armii polskiej. W wagonie spotyka Gustlika Jelenia i Lidkę.
W czasie naboru chorązy Zenek odmawia przyjęcia Janka do Brygady Pancernej, zarzucając mu zbyt młody wiek na ciężką służbę w czołgach. Kandydatów do niej ma zabrać ciężarówka prowadzona przez Wichurę. Janek używa podstępu, by dostać się do wymarzonej służby (zatyka rurę wydechową szalikiem, który później wyciąga Szarik na dany przez Janka znak).
Wreszcie do obozu szkoleniowego dostarczono czołgi. Lejtnant Olgierd Jarosz po wyjściu ze szpitala otrzymał rozkaz szkolenia (i dowodzenia) sojuszników. W jego czołgu kierowcą - mechanikiem jest Grigorij Saakaszwili. Gustlik demonstruje swoją siłę, co daje mu przepustkę do załogi. Janek znów musi udowodnić swoją przydatność. Warunkiem będzie uzyskanie trzech "10" na strzelnicy. Próba wypadła imponująco i załoga została skompletowana.rok produkcji: 1966.
premiera: 01.01.1968.
technika: czarno-biały.
czas projekcji: 0:53:00.

0.01
© 1998-2024 Jurek wstecz