encyklopedia broniportal prywatnyI wojna światowakatalog monetweb 2.0kalendarz
  menu:

 spis serii i odcinków
 opis odcinków
   01. Załoga
   02. Radość i gorycz
   03. Gdzie my - tam granica
   04. Psi pazur
   05. "Rudy", miód i krzyże
   06. Most
   07. Rozstajne drogi
   08. Brzeg morza
   09. Zamiana
   10. Kwadrans po...
   11. Wojenny siew
   12. Fort Olgierd
   13. Zakład o śmierć
   14. Czerwona seria
   15. Wysoka fala
   16. Daleki patrol
   17. Klin
   18. Pierścienie
   19. Tiergarten
   20. Brama
   21. Dom

 napisy
 aktorzy w odcinkach
 realizatorzy
 cytaty i dialogi
 różne

strona tytułowa

  nawigacja:
polskie seriale... [główna]

  linki sponsorowane


login:

hasło:


przypomnij hasło
ZAREJESTRUJ SIĘ!


  CZTEREJ PANCENI I PIES

  OPIS ODCINKA - CZTEREJ PANCENI I PIES : 07. ROZSTAJNE DROGI

Pierwszy kadr: Na skrzyżowaniu dróg Grigorij śpiewa piosenki dziewczynie regulującej ruch.

Na skrzyżowaniu dróg (247 km na wschód od Berlina) Janek, Marusia, Gustlik i Grigorij oczekują na transport. Pierwsza z radzieckimi lotnikami odjeżdża Marusia, zostawiając Jankowi swój list, którego nie miała odwagi oddać mu w szpitalu. Niedługo zresztą spotka samochód ze starszyną Czernousowem i dołączy do swojego oddziału.
Pancerni wdarli się do wozu, w którym podróżowała ekipa frontowego cyrku: Natasza (śpiewaczka) i Iwan (atleta), kierowca i menażeria (pies Kroszka, małpa, papuga). Kiedy naprawiali przebite koło w pobliżu pojawiła się grupa żołnierzy niemieckich przebijających się na zachód. Stosując podstęp (udając większą grupę żołnierzy niż w rzeczywistości) wprowadzili w szeregi Niemców niepokój, a po zabiciu przez Janka ich oficera złożyli broń.
W czasie występu cyrkowców dla żołnierzy Janek dowiaduje się od przygodnego widza, że Brygada Pancerna ruszyła na Gdańsk. Nie pozwalając zebrać zasłużonych oklasków załoga zmusza cyrkowców do ruszenia w drogę. W czasie jazdy zauważyli rozbity czołg - rozpoznając w nim "Rudego". Spotykają przy nim ciężarówkę Wichury, który przybył z grupą żołnierzy zdemontować nie uszkodzone wyposażenie czołgu. Od niego dowiadują się o trafieniu czołgu i śmierci porucznika Olgierda Jarosza.
Janek w dowództwie Brygady, gdzie pułkownik i radziecki generał przygotowywali plan natarcia na Oksywie, otrzymuje rzeczy osobiste poległego. Po zacytowaniu listu Olgierda, wysłanego do załogi - do szpitala, generał obiecał dostarczyć nowy silnik. Po wyjściu Janka do dowódców wezwano porucznika Westa, dowódcę oddziału partyzanckiego. Przedstawił umocnienia niemieckie, w tym bunkier "B", który miał być zdobyty przed rozpoczęciem ostatecznego szturmu. Nie pozwolono mu pomóc z zdobyciu bunkra, ale miał służyć jako przewodnik dla ekipy remontowej "Rudego".
Wracając do miejsca postoju czołgu Janek wpadł w ręce Niemców i tylko pomoc Szarika pozwala mu ujść cało. Niestety po całym zamieszaniu Szarik gdzieś się zagubił. W tym czasie Gustlik i Grigorij zabijali czas grając w "machniom" (zamieniali się zegarkiem, scyzorykiem, mechaniczną żabką - zabawką i... żywą żabą). Miejscowy Kaszub przyniósł dzbanek z krupnikiem, opowiadając czołgistom jak było w czasie okupacji i w czasie wyzwalania terenu Pomorza.



rok produkcji: 1966.
premiera: 15.01.1968.
technika: czarno-biały.
czas projekcji: 0:42:00.

0.01
© 1998-2024 Jurek wstecz