encyklopedia broniportal prywatnyI wojna światowakatalog monetweb 2.0kalendarz
  menu:

 spis serii i odcinków
 opis odcinków
   01. Załoga
   02. Radość i gorycz
   03. Gdzie my - tam granica
   04. Psi pazur
   05. "Rudy", miód i krzyże
   06. Most
   07. Rozstajne drogi
   08. Brzeg morza
   09. Zamiana
   10. Kwadrans po...
   11. Wojenny siew
   12. Fort Olgierd
   13. Zakład o śmierć
   14. Czerwona seria
   15. Wysoka fala
   16. Daleki patrol
   17. Klin
   18. Pierścienie
   19. Tiergarten
   20. Brama
   21. Dom

 napisy
 aktorzy w odcinkach
 realizatorzy
 cytaty i dialogi
 różne

strona tytułowa

  nawigacja:
polskie seriale... [główna]

  linki sponsorowane


login:

hasło:


przypomnij hasło
ZAREJESTRUJ SIĘ!


  CZTEREJ PANCENI I PIES

  OPIS ODCINKA - CZTEREJ PANCENI I PIES : 12. FORT OLGIERD

Pierwszy kadr: Lidka i Grigorij na bałtyckiej plaży.

Grigoji i Lidka spacerowali nad brzegiem morza. Grześ znalazł czapkę niemieckiego marynarza, wstążkę od niej darował Lidce, resztę zachował dla siebie, do czyszczenia butów. Gustlik ćwiczy Tomasza w ładowaniu pocisków do armaty czołgowej, Janek zaś narzeka, że dowództwo zapomniało o nich - pozostawiające w obronie przeciwdesantowej.
Pułkownik przyjechał do placówki pancernych nazwanej "Fort Olgierd". Przywiózł wiadomość o wyruszeniu na front, przedtem mają wyjaśnić niezrozumiałe komunikaty niemieckie. Przed Fortem pojawiają się jeńcy polscy wracający z oflagu. Wachmistrz Kalita rozpoznaje rotmistrza - swego przedwojennego dowódcę - i namawia go do pozostania, obiecując wystaranie się dla niego przydziału bojowego w Brygadzie Kawalerii. Pułkownik też obiecuje pomoc.
Marusia, podwieziona przez Czernousowa, wybiera się w odwiedziny do Janka i załogi, w tym czasie Lidka i Kalita wyjaśniają rotmistrzowi jego wątpliwości co do wojska, uzbrojenia i sytuacji politycznej. Do towarzystwa dołączyła Marusia.
Wszyscy - kawalerzyści, artylerzyści, załoga "Rudego" - czuwający nad brzegiem morza - oczekiwali, co się wydarzy. Zupełnie nieoczekiwanie, w pobliżu brzegu, wynurzył się okręt podwodny. Niemcy wysadzili desant. Wśród lądujących żołnierzy byli czołgiści, co wywołało zdziwienie Janka. Żołnierze niemieccy wyruszyli w głąb lądu. W czasie, kiedy obserwowano desant Lidka, Marusia i rotmistrz przebywali w Forcie przy radiostacji oczekując na dalszy rozwój sytuacji.
Niemcy zajęli folwark, gdzie w stogach słomy mieli ukryte "Pantery", reszta zniknęła w bunkrze, w pobliżu szosy. Janek, Gustlik, Tomek i Szarik mieli przeprowadzić rozpoznanie w bunkrze - pod ziemią. Nawiązali kontakt z Niemcami, którzy wysadzili część podziemnej fabryki, w której pracowano nad materiałem rozszczepialnym. Tylko dzięki Tomaszowi, osłaniającemu tyły, udało się Janka i Gustlika wyciągnąć spod gruzów.
W tym czasie w Forcie rotmistrz rozmawiał z Marusią i Lidką, opisując im przedwojenne bale.
Niemcy po załadowaniu, wydobytego spod ziemi ładunku, na wozy bojowe ruszyli w kierunku plaży. Działania opóźniające podjęli kawalerzyści, ostrzeliwując i obrzucając granatami Niemców. Do walki włączyła się też załoga "Rudego" - uszkodzona lufa i oporopowrotnik ograniczyły ich możliwości. Niemcy mimo, że tracili czołgi, przeładowując pojemniki zabrane z fabryki, wycofywali się nadal.
Kiedy w walce zginął działon obsługujący armatę, obsługę działa przejęli rotmistrz i dziewczyny - trafili ostatni niemiecki czołg. W czasie wymiany ognia ciężko ranny został rotmistrz. Pułkownik, który przybył na miejsce walk, wskazał samolotom szturmowym cel - okręt podwodny.
Ranny rotmistrz przekazał swą czapkę - rogatywkę Kalicie - a ten Jankowi - by dowieźć ją do Berlina, zaś do spotkania Marusi i Janka nie doszło.technika: czarno-biały.
czas projekcji: .

0.01
© 1998-2024 Jurek wstecz