encyklopedia broniportal prywatnyI wojna światowakatalog monetweb 2.0kalendarz
  menu:

 spis serii i odcinków
 opis odcinków
   01. Załoga
   02. Radość i gorycz
   03. Gdzie my - tam granica
   04. Psi pazur
   05. "Rudy", miód i krzyże
   06. Most
   07. Rozstajne drogi
   08. Brzeg morza
   09. Zamiana
   10. Kwadrans po...
   11. Wojenny siew
   12. Fort Olgierd
   13. Zakład o śmierć
   14. Czerwona seria
   15. Wysoka fala
   16. Daleki patrol
   17. Klin
   18. Pierścienie
   19. Tiergarten
   20. Brama
   21. Dom

 napisy
 aktorzy w odcinkach
 realizatorzy
 cytaty i dialogi
 różne

strona tytułowa

  nawigacja:
polskie seriale... [główna]

  linki sponsorowane


login:

hasło:


przypomnij hasło
ZAREJESTRUJ SIĘ!


  CZTEREJ PANCENI I PIES

  OPIS ODCINKA - CZTEREJ PANCENI I PIES : 10. KWADRANS PO NIEPARZYSTEJ

Pierwszy kadr: Pobojowisko przy drodze - zniszczone pojazdy, martwe zwiarzęta.

Załoga "Rudego" i ciężarówka Wichury z Lidką i jej radiostacją jadą na Zachód, na front. Na propozycję Wichury (pojazdy o różnych prędkościach) ciężarówka ma jechać przodem i przygotować postój w wiosce Schwarze Forst (?). Janek zgadza się, ale obsadę ciężarówki będą stanowić Grigorij, Lidka i Tomek Czereśniak dla osłony. Ustalono seanse łącznośc kwadrans po nieparzystej. Lidka w ciężarówce opowiadała o swoich stosunkach z Jankiem, a Wichura miał kłopoty z czołgiem - zabrakło paliwa w lewym baku. Obie grupy zapomniały jednak o nawiązaniu łączności. Ciężarówka złapała "kapcia", a Lidka nadal opowiadała o swoich uczuciach.
W wieży pałacu w Schwarze Forst grupa niemieckich spadochroniarzy obserwowała ruch na drodze. Kiedy dojeżdżali ciężarówką do pałacu Tomasz wyskoczył wydoić porzuconą krowę. Grigorij rozwalił taranem bramę, a z pałacu wyszło dwoje przebranych po cywilnemu niemieckich spadochroniarzy. Obezwładnili Grigorija i Lidkę i zamknęli ich w wozowni - Tomasz, zobaczywszy co się stało wycofał się. Grigorij uwolniwszy się od knebla mógł snuć rozważania o swoich rozterkach sercowych - o Ani i Hani.
Szarik (po walce z kotem) podkopał się pod murem i dostał się do uwięzionych. Przegryzł pęta Grigorija i ten uwolnił Lidkę. Postanowiła, uzbrojona tylko w młotek, poczekać na termin łączności z "Rudym", by go ostrzec. Niemiecki radiotelegrafista odebrał transmisję Lidki a Niemcy przypomnieli sobie o odznakach korpusu łączności na mundurze Lidki - postanowili ją sprawdzić. Wywiązała się walka Lidki z niemiecką spadochroniarką i spadochroniarzem.
Z odsieczą przyszli Janek i Gustlik, sprowadzeni przez Grigorija. Gustlik nastraszył Niemkę mechaniczną żabką - zabawką, zdobywając informacje o liczebności i zadaniach Niemców. Używając Niemki jako żywej tarczy udali się do pałacu. Ta jednak ostrzegła swych towarzyszy, ale nie ustrzegło jej to od śmierci z ich ręki. Walkę, która się wywiązała przerwał wystrzał z "Rudego", który zrujnował wieże pałacu, grzebiąc w niej resztę spadochroniarzy.
Kolację zjedli popijając mlekiem w pałacu, przymierzając się do wyposażenia (stroje, szpady i miecze). Tomek odnalazł notatnik niemieckiego radiotelegrafisty, który oddał Jankowi. Szarik znowu stoczył walkę z kotem, a Janek z Gustlikiem odczytywali niemieckie zapiski w notesie. Ale zostało im tylko obserwowanie niemieckiego desantu (trzy transportowe Junkersy, osłaniane przez Messerschmity). Niemcy wyskoczyli w rejonie pobliskiego mostu, podejmując walkę z jego osłoną.
"Rudy" (Lidka jako strzelec-radiotelegrafista, Wichura i Czereśniak jako desant) ruszyli przeciw Niemcom. Po rozpoznaniu przeprawy przez Czereśniaka sforsowali rozlewisko. Ale Niemcy już pokonali osłonę mostu i przystąpili do jego zaminowania. "Rudy" rozpoczął walkę, próbując wystrzałami z działa (nabojami odłamkowymi) poszarpać druty instalacji do wysadzenia. Ale to Tomek oddalając się od czołgu przerwał przewody detonujące, uniemożliwiając Niemcom wysadzenie mostu.
Tuż po zakończeniu walki pojawił się szwadron rozpoznania Brygady Kawalerii wachmistrza Kality, który podjął pościg za wycofującymi się niemieckimi spadochroniarzami. A Tomasz pojawił się z powrotem w mokrym mundurze, co wywołało nieprzychylne komentarze - nie łączono nowego członka załogi z faktem rozminowania mostu.rok produkcji: 1969.
technika: czarno-biały.
czas projekcji: 0:55:00.

0.01
© 1998-2024 Jurek wstecz